Коли закінчиться пандемія COVID-19? Зустріч із Павлом Ковтонюком

28.11.2020 0 comments Maryna Snizhynska Categories Зустрічі, ПодіїTags , , ,

27 листопада за сприяння Асоціації випускників КМА відбулася онлайн-подія «COVID-19: Що відбувається? Що робити далі?», на якій могилянці поговорили з Павлом Ковтонюком про теперішню ситуацію з коронавірусом в Україні та світі, необхідні заходи для стримування пандемії сьогодні, а також про терміни можливого завершення боротьби людства з ковідом.

Павло Ковтонюк (БП “Соціальна робота”, МП “Менеджмент організацій (в охороні здоров`я)”, 2006, 2008) має великий досвід роботи у сфері охорони здоров’я. Він – випускник першої в Україні програми з менеджменту в охороні здоров’я в НаУКМА, нині є керівником Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки, а в 2016-2019 рр. був заступник Міністра охорони здоров’я України.

Як боротися з пандемією?

Поширення вірусу має три рівні інтенсивності:

  1. Одиничні зараження: їх вдається відслідкувати й не допустити подальшого розповсюдження вірусу.
  2. Кластерне поширення: інфекція вже передається від людини до людини, але осередки зараження все ще можна відслідкувати й ізолювати.
  3. Безконтрольне поширення: виявити всіх носіїв вірусу неможливо, подальше зараження відбувається стихійно.

Щоб спинити епідемію, необхідно вчасно і швидко проводити тестування, відстежувати хворих та ізолювати тих, із ким хворі контактували. Головне у боротьбі з пандемією – не дозволити їй перейти в стадію безконтрольного поширення зараження.

Чи контрольована ситуація з коронавірусом в Україні сьогодні?

Для контролю поширення коронавірусу ВООЗ рекомендує орієнтуватися на коефіцієнт виявлення позитивних тестів у 5% від загальної кількості тестувань за добу. Тобто за умови виявлення 12 000 інфікованих мало б бути зроблено 250 000 тестів, тоді як в Україні така кількість заражень діагностується за 40 000 тестів щодня. За коефіцієнту виявлення в 5% епідеміологічна ситуація вважається контрольованою, як це було в Україні навесні. Восени ж розрив між кількістю інфікувань та необхідною кількістю тестувань став критичним і ситуація повністю вийшла з-під контролю. Зауважмо, що до уваги беруться лише результати ПЛР-тестів, які показують наявність вірусу в організмі людини станом натепер. Натомість ІФА-тести визначають присутність в організмі антитіл, тому не впливають на відстежування захворюваності, а лише дають розуміння загальної статистики хворих.

Коли кількість виявлених хворих за добу сягне 20 000, українська медична система не в змозі буде надати допомогу всім, хто її потребує. 5% усіх заражених вірусом мають важку форму хвороби, а 2% інфікованих помирають. Якщо медична система буде перевантажена, кількість смертей буде в рази більшою, ніж є сьогодні.

Що робити у теперішній ситуації?

Україна нині перейшла до стадії безконтрольного поширення вірусу, тому єдиним виходом для стабілізації кількості заражень є повний локдаун. Ще в жовтні ситуацію в Україні врятував би «локдаун лайт», який ввели в Німеччині: частина закладів зачинені повністю, а частина, наприклад, заклади освіти, залишаються працювати. Сьогодні найкраще рішення – ввести найближчим часом повний локдаун на місяць. Тоді ситуація із захворюваністю може стабілізувати до Нового Року. Приклад країн Європи, які восени ввели локдаун різного рівня жорсткості, свідчить про доцільність цього заходу.

Карантин вихідного дня є недієвим. Ресторани, спортзали, торгові центри працюють і в будні дні, коли і відбувається найбільше заражень. Якщо людина не може піти у спортзал у вихідний, вона піде туди в будній день, тому її ризик заразитися і заразити інших не знижується.

Вакцину винайшли, значить, вірус подолано?

Новина про те, що з’явилися вакцини від коронавірусу, є, безумовно, позитивною. Три наявні сьогодні вакцини успішно пройшли всі стадії досліджень і показали результативність в 90% (яка є вищою за ефективність тих вакцин, які всі ми отримали в дитинстві). Навіть вакцина Pfizer, яка потребує низької температури транспортування, технічно доступна для українців, бо підприємство «Укрвакцина» має необхідні температурні умови для її зберігання. Крім того, існує міжнародна ініціатива, за якою країни з середнім і низьким доходом отримають вакцину безкоштовно. За цією програмою Україна може отримати близько 8 млн доз, а додаткову вакцину державі доведеться закуповувати самотужки. Але вакцина не врятує нас від пандемії. Навіть за умови вакцинації лише людей із групи ризику віком 55+ років (близько 13,5 млн осіб) і задіяння всіх наявних в Україні кабінетів для щеплень, процес вакцинації забере близько півроку. Ці 13,5 млн осіб складають лише 36% населення України, що є надто мало для отримання колективного імунітету. 

Коли пандемія закінчиться?

За оптимістичним прогнозом, у стані карантину нам доведеться перебути до весни. Із настанням тепла люди будуть проводити у закритих приміщеннях менше часу, тому поширення вірусу сповільниться. Вакцина, обмежена кількість якої буде доступна наприкінці весни або на початку літа, також дасть свій результат. На початку осені ми маємо шанс взяти під контроль пандемію коронавірусу і перейти до останнього етапу – реабілітації після неї. Затяжна пандемія вплине і на бізнес, і на медичну систему, і на фізичне та психологічне здоров’я кожного з нас.